Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Dusznikach


 • Kalendarium

  Sobota, 2023-09-23

  Imieniny: Bogusława, Liwiusza


 • Statystyki

  • Odwiedziny: 1029847
  • Do końca roku: 99 dni
  • Do wakacji: 272 dni

 • Kartka z kalendarza

Dzień Europejski

„Piękna nasza Polska cała…”

„…jakże ja Tobą się chlubię,

boś matka , a nie macocha, 

 jakże  Cię Polsko nie lubić,

jakże Cię Polsko nie kochać..”

Tymi słowami rozpoczęły się  obchody Dnia Europejskiego , Dnia Polskiego.

  14 czerwca o godz.8.00 hala sportowa przy Szkole Podstawowej w Dusznikach wypełniła się biało-czerwonymi barwami. Uczniowie klas IV-VIII rozpoczęli świętowanie kolejnego dnia z cyklu Dni Europejskich. Po ponad dwudziestu latach przyszedł czas na Polskę, naszą ojczyznę.

Każda klasa pod kierunkiem swojego wychowawcy miała kilka zadań do wykonania. Uczniowie przygotowali się, jak zawsze znakomicie.

Było głośno, było radośnie, było swojsko i na ludowo.

Uczniowie przygotowali wiadomości geograficzno-przyrodnicze , ciekawostki     o Polsce, a także zwyczaje i obrzędy, jakie możemy zaobserwować w naszym kraju. Była kuchnia polska, byli wielcy Polacy, rapowana historia Polski w skrócie . Mogliśmy też usłyszeć polskie gwary: naszą wielkopolską, śląską, góralską. Mogliśmy również dowiedzieć się wielu ciekawostek o naszych sportowcach- głównie o piłkarzach z Reprezentacji Polski , ale także o piłkarzach z naszego poznańskiego klubu KKS Lech. Były też wiadomości o naszej tenisistce- Idze Świątek. Dowiedzieliśmy się również ciekawostek o nieistniejącej już Fabryce Samochodów Osobowych i autach, które wyjechały z tej fabryki.

Był pokaz mody polskiej, bardzo różnorodny- od klasycznego wielkopolskiego stroju sprzed lat, przez strój szamotulski, strój łowicki, góralski, aż po stroje współczesne, nawet piłkarskie.

Do Polski, na naszą halę przyleciały też bociany. Odbyła się parada bocianów. Były duże i małe, wykonane na różne sposoby, a każdy piękny.

Było też na ludową nutę. Klasy piąte zaśpiewały piosenkę pt.”Szła dzieweczka do laseczka”, klasy szóste - piosenkę pt. "Czerwone jabłuszko”, klasa siódma zaśpiewała –„ W moim ogródecku”, a klasy ósme- piosenkę pt.”Lipka/ Z tamtej strony jeziora”.

Dziewczynki z kółka flażoletowego wraz z panią Katarzyną Hirsch- Kotek zagrały dwa ludowe utwory: „Sarna” i „Z tamtej strony jeziora”.

Na hali usłyszeć można też było utwory takich wykonawców , jak: Sylwia Grzeszczak, Marek Grechuta, Lady Pank, Piękni i Młodzi, Blanca, Elektryczne Gitary, Natalia Nykiel, Grubson, Ryszard Rynkowski… Był śpiew oraz taniec, który porywał uczestników wszystkich klas.

Finał naszej uroczystości stanowił utwór pt.” Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina” . Było wzruszająco…

Pani Małgorzata Świderska przeprowadziła w klasach 6 konkurs wiedzy o Polsce. Laureaci zostali nagrodzeni książkami i dyplomami:

Im.- Nicola Rybarczyk kl. 6a

II m- Maja Kardacz kl.6c

III m- Antonina Liberska kl. 6c

Pani Katarzyna Hirsch- Kotek przeprowadziła w klasach 4-5 konkurs plastyczny pt.” Sztuka ludowa”, a w klasach 6-7 „Malarstwo Wyspiańskiego”.

Nad przebiegiem imprezy czuwał pan Paweł Piotrowski, który był niezastąpiony przy obsłudze laptopa.

Imprezę prowadziła pani Monika Zielińska.

Bardzo, bardzo dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę  do tej uroczystości-  rodzicom, wychowawcom i nauczycielom . Dziękuję paniom i panom z obsługi technicznej, bo bez nich by się nie udało.

Dziękuję Wam, drodzy uczniowie za Waszą pracę , zaangażowanie. Jesteście najlepsi, zawsze można na Was liczyć. Do zobaczenia za rok!

                                                                                            M.Zielińska